Alej na hrázi Velkého Tisého

Alej na hrázi Velkého Tisého

Poslední říjnové slunce prozářilo dubovou alej na hrázi Velkého Tisého jako zlato. A nabídlo nám pohled jak z obrazů impresionistů. A tak daly všechny tři generace naší rodiny přímo na hrázi rybníka hlavy dohromady a rozhodly se, že právě tyhle duby by si zasloužily být Alejí roku 2019.
Jde o jedno z nejcennějších míst jižních Čech, a to z mnoha důvodů. Prošla tudy historie země, v 16. století byste tu potkali Štěpánka Netolického i Jakuba Krčína. Rybník napájený Zlatou stokou je součástí překrásné soustavy spolu s dalšími 10 nedalekými rybníky. Najdete je nedaleko města Lomnice nad Lužnicí.
Místo je národní přírodní rezervací a velmi cennou ptačí oblastí. Sjíždějí se sem ornitologové z celé země, aby pozorovali množství ptáků, kteří rezervaci využívají i jako pravidelnou zastávku na tahu. Pestrá stanoviště umožňují život i mnoha dalším živočichům a rostlinám.
Dubová alej nejen zpevňuje hráze, poskytuje místo k životu ptákům a broukům, ale chladí svými korunami v horkém létě i poutníky krajinou.
Staleté duby od Velkého Tisého děkují za váš hlas!

Velký Tisý2

Velký Tisý3

  • Lokalita: Lomnice nad Lužnicí, Velký Tisý
  • Kraj: Jihočeský
  • Souřadnice: 49.067787,14.712472
  • Typ aleje: Dubová
  • Autor: Jana Kolková Rydvalová

Aleje 2019