karvina

  • Lokalita:Karviná, Třída 17. listopadu
  • Kraj:Moravskoslezský
  • Typ aleje:sakura
  • Autor:Ivan Ďurovič

Třída 17. listopadu – Karviná. V celé aleji roste 177 sakur, ve vyfotografované části 121 sakur. Po většinu roku jejich kulovité koruny splývají se zelení širokých travných pruhů mezi chodníky a vozovkou. Tou cestou – přijíždějí pacienti do nemocnice. Tím směrem - jezdí horníci za svou těžkou prací. Ale také se jezdí do Beskyd za rekreací. Obvykle v posledním týdnu dubna i ten největší nevšímálek registruje něžnou krásu rozkvetlých stromů. A mne napadá, zda se v nich neprobouzí rytíř Paleček ze známé Nerudovy balady:
Již rytíř bez všech rozpaků
si hodil hlavou: "Tedy řku
a prosím: až bych jednou zdech',
mne výročně vždy ožít nech,
na osm dní - to z jara!

O anketě

Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.

Tisíce kilometrů našich silnic, polních cest, ulic i  parkových promenád od nepaměti lemují aleje stromů. Obdivujeme jejich krásu v každém ročním období  a ceníme si jejich staleté  historie. Obdivujeme příběhy, které se pod korunami stromů odehrály. Aleje nám poskytují místo k procházkám i odpočinku. Patří ke zdravé a fungující krajině.

Hledejte s námi nejkrásnější  aleje a stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, a představte nám mladé aleje, které jste vysadili, a o které budete pečovat i v příštích letech. Nezáleží, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladinké, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha místních lidí o záchranu nebo odhodlání lokálních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

 

Pokochejte se minulými ročníky

Vydejte se s námi do alejí nominovaných v předchozích ročnících a přečtěte si jejich zajímavé příběhy. Možná vás také inspirují, abyste  vyjádřili úctu ke stromům a vztah ke svému okolí, ke svému městu, obci a kraji konkrétním činem. Některé z těchto alejí  už v naší krajině bohužel nenajdete. Parkoviště, širší silnice ani nový chodník nám ovšem stromy nenahradí. Anketou můžete správcům komunikací, představitelům obcí a dalším vzkázat, že vám není zacházení se stromy lhostejné.

Vítězné aleje Nejlepší fotografie